Su Altında Yeni Yıla Girdik (2011)

Hep birlikte; adrenalin dolu güzel bir yılı geride bırakırken, 2011′e yine su altı derinlerinde giriyoruz. Ayak Takımı Dalış Ekibi sorumlusu Hüsnü ELMACIOĞLU önderliğinde, Ankara, İstanbul, Tokat, Kayseri, Bursa, Çanakkale, Antalya, Amerika, Ukranya ve Rusya‘dan üyelerimizle birlikte Antalya/Kemer’de Paris Batığı’na dalarak yeni yılı kutladık.

Geleneksel hale gelen yılbaşı dalışımız öncesi, Kemer Belediyesi’nin düzenlediği halk koşusuna da katılan üyelerimiz,  gece yarısı yeni yıla Paris batığında girerek yeni yılın ilk saatlerinde mavi derinliklerle buluştular.

2011′in  dostlarımıza sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini dileriz.

Siz de bu heyecana ortak olmak istiyorsanız, Facebook üyemiz olarak gelişmelerden ve organizasyonlardan haberdar olabilirsiniz…

Paris Batığı:

Kemer Yat Limanı’ndan bir buçuk kilometre kadar açıkta kum bir zemin üzerinde, 25 metre derinlikte yatmakta olan Fransız yük gemisi, Paris Batığı olarak bilinir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında batan gemi hakkında bugüne kadar detaylı bir araştırma yapılmadığı için batış nedeni bilinmemekte sadece rivayetlere dayanmaktadır.

“Balta kafa” diye tabir edilen geminin 1896 yılında inşa edildiği tahmin edilmektedir. 3 güverte ve iki ambara sahiptir. Geminin baş altı ve ortada bulunan ambarının üstü ahşaptan yapıldığından geçen süre içinde epey zarar görmüştür.

Güvertedeki silah donanımının az olması nakliye gemisi olma ihtimalini bir hayli kuvvetlendirmektedir. Ambarlardaki birbirine kaynamış cephaneler, orta bölümdeki çini kaplı kısım ve kazana yakın bulunan el arabası ile kömür parçacıkları enteresan noktaları oluşturmaktadır. Son yıllarda dalıcıların bir hayli ilgisini çeken bu batığın bir çok ziyaretçisi bulunmaktadır.

Dalışımızdan görüntülerimiz…

Sosyal medyada paylaşın!

One Response to “Su Altında Yeni Yıla Girdik (2011)

  • Sn. Mustafa Aydemir’in BEN BİR TÜRK ZABİTİYİM(Denizler Kitabevi ) adlı belgesel eserinde PARİS II GEMİSİ’nin batırılışı detaylı olarak anlatılmaktadır.
    Topçu yüzbaşı Mutafa Ertuğrul komutasındaki batarya tarafından 1917 de batırılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.