Esok Türkiye Ralli Şampiyonası 2.yarışı (4-5 Mayıs 2013 Eskişehir)

www.ayaktakimi.orgEskişehir Otomobil Sporları Kulubü ESOK’un düzenlediği, 2013 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ikinci ayağı olan, Eskişehir Battalgazi Rallisi tamamlandı. Biz de ekip olarak bu güzel yarışta 2 gün hakemlik desteği vererek tecrübemizi geliştirmeye devam ettik. 74 araçlık  rekor bir katılımla tamamlanan şampiyonada hava sıcaklığına rağmen gözetmen arkadaşlarımızla birlikte bize verilen görevi en iyi şekilde yaptık.

Aşağıdaki linkte, Ankara Gözetmen Kurulu’ndan arkadaşlarımız ve yarışta katılmış pilot ve araçların fotoğrafları bulunmaktadır.  Görev aldığımız nokta nedeniyle araçların tüm fotoğrafları durağan şekilde çekilmiş ve üzerinde minik düzenlemeler yapılmıştır. www.ayaktakimi.org fligranı ile yayınlanan fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu İlker BEŞER‘e aittir. Fotoğrafların izin alınmadan ticari olarak kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Fotoğrafları görmek için Facebook Gurubumuza bekleriz…

Aşağıdaki haber www.esok.ogr.tr adresinden alınmıştır:

2013 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ikinci ayağı olan, Eskişehir Battalgazi Rallisi, Pegasus Racing’den Fatih Kara/Güray Karacar ekibinin liderliği ile sonuçlandı. Castrol Ford Team Türkiye’nin 2012 Doğu Avrupa Ralli Şampiyonu ekibi Yağız Avcı/Bahadır Gücenmez’in 12.9 saniye farkla ikinciliği elde ettiği yarışta, podyumun üçüncü basamağında yine aynı takımdan Murat Bostancı/Onur Vatansever yer aldı.

11 yıl sonra yeniden başlayan Balkan Ralli Şampiyonası’nın da ilk yarışı olma özelliğine sahip Eskişehir Battalgazi Rallisi’nde, Balkan Şampiyonası klasmanında Bonus Unifree Parkur Racing’den Uğur Soylu-Emir Şahin, Mitsubishi Lancer EVO 9 ile birinciliğin sahibi oldu. Bu klasmanda yarışa Bulgaristan’dan katılan Bulbet Rally Team’den Todor Slavov-Dobromir Filipov Renault Clio R3 ile ikinciliği elde ederken, Octane Team’den Anton Titov-Ventsislav Mirchev Citroen DS3 R3T ile üçüncü oldu.

Rallinin sınıf 2 birinciliğini Fiat Punto S2000 ile Fatih Kara/Güray Karacar kazanırken, sınıf 3 birinciliğini NG Rally Team’den Burak Çukurova/Ünal Tezel Mitsubishi Lancer EVO 9 ile elde etti. Pegasus Racing’den Fiat Punto S1600 ile Dağhan Ünlüdoğan /Ahmet Sami Can’ın İki Çeker klasmanı ve sınıf 5 birincisi olarak finişe ulaştığı rallinin sınıf 6 birinciliğini, Castrol Ford Team Türkiye’den Orhan Avcıoğlu/Burçin Korkmaz kazandı. Hakan Uçucu/Meltem Kuray ekibinin Ford Ka ile Sınıf 7 birinciliğini elde ettiği organizasyonda, sınıf 8 birincisi Neo Motorsport’dan Renault Clio Ragnotti ile Adil Küçüksarı/Gürkal Menderes ve sınıf 9 birincisi de Citroen Saxo VTS ile Alp Arslan Taner/Soner Tamer oldular. Yarışın en iyi bayan pilotu ödülünü Neo Motorsport’tan Mitsubishi Lancer Evo 8 ile Simin Bıçakcıoğlu, en iyi bayan co-pilot ödülünü GP Garage My Team’den Hakkı Ağaoğlu ile yarışan Nehir Yılmaz, en iyi genç pilot ödülünü Murat Bostancı, en iyi genç co-pilot ödülünü Team 47 Motorsport’tan Ümit Can Özdemir ile yarışan Gökay Gökşen, En İyi Eskişehirli ekip ödülünü de Buğra Banaz/Taner Oylukan kazandılar.

30 yaş üzeri ralli otomobillerine açık historic klasmanında Engin Kap/Başar Yavuz birinciliğin sahibi olurken, Kemal Gamgam/Başar Yavuz ikinciliği Haydar Güçlü/Durgut Berberoğlu üçüncülüğü elde ettiler. Ayrıca Engin Kap kategori 2, Kemal Gamgam da kategori 1 birinciliklerini kazandılar.

Tosfed Ralli Kupası’nda Kategori 1’de Eskişehirli ekip Melih Tarhan/Gürbüz Karel birinciliği kazanırken, Kategori 2’de İzmirli ekip Orçun Nural/Orkan Gökşen, Kategori 3’de Bursalı ekip Hakan Ertarman/Yunus Emre Bol ve kategori 4’te de İstanbullu ekip Yüksel Özgür/Selin Özgür birincilikleri paylaşan isimler oldular.
BATTALGAZİ RALLİSİ GENEL KLASMANI
1. PEGASUS RACING … FATİH KARA/GÜRAY KARACAR … FIAT PUNTO S2000 … 53:52.4 2. CASTROL FORD TEAM TÜRKİYE … YAĞIZ AVCI/BAHADIR GÜCENMEZ … FORD FIESTA S2000 … 54:05.3 3. CASTROL FORD TEAM TÜRKİYE … MURAT BOSTANCI/ONUR VATANSEVER … FORD FIESTA S2000 … 54:45.4 4. NG RALLY TEAM … BURAK ÇUKUROVA/ÜNAL TEZEL … MITSUBISHI LANCER EVO 9 … 56:31.2 5. PEGASUS RACING … DAĞHAN ÜNLÜDOĞAN/AHMET SAMİ CAN … FIAT PUNTO S1600 … 56:43.6 6. BONUS UNIFREE PARKUR RACING … UĞUR SOYLU/EMİR ŞAHİN … MITSUBISHI LANCER EVO 9 … 57:13.2 7. GP GARAGE MY TEAM … HAKKI AĞAOĞLU/NEHİR YILMAZ … MITSUBISHI LANCER EVO 9 … 57:38.3 8. BULBET RALLY TEAM … TODOR SLAVOV/DOBROMIR FILIPOV … RENAULT CLIO R3 … 57:39.6 9. CASTROL FORD TEAM TÜRKİYE … ORHAN AVCIOĞLU/BURÇİN KORKMAZ … FORD FIESTA R2 … 58:00.9 10. CASTROL FORD TEAM TÜRKİYE … BUĞRA BANAZ/TANER OYLUKAN … FORD FIESTA R2 … 59:20.0

YARIŞ SONRASI PİLOT YORUMLARI
• FATİH KARA : Etaplar her loop daha da kirlendi, bizim için daha zor oldu. Buna rağmen çok keyifli bir yarıştı. Otomobilim ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadık, bu nedenle ekibimize de teşekkür ediyoruz. Yarışı kazandığımız için çok mutluyuz.
• YAĞIZ AVCI : Yarış çok güzel geçti. Yol dışına çıkmamız haricinde çok büyük bir problem olmadı. en iyi zamanı yaptığımız son iki etap güzeldi. Yaklaşık 13 saniyeyle ikinci olduk. Şampiyona için iyi puanlar aldık…
• MURAT BOSTANCI : Etaplar daha da kirlendi. Podyumda Castrol Ford Team Türkiye olarak iki otomobille yer aldığımız için mutluyuz. Şampiyona için de değerli puanlar aldık. Takım olarak lideriz, mutluyuz.
• BURAK ÇUKUROVA : Genel klasmanda 4.olduk, sınıf 3’de de birinciyiz. Otomobilimiz ile en iyisini yaptık, kendi sınıfımızda sezonun ikinci birinciliğini aldığımız için mutluyuz. İnşallah sınıf birinciliğimiz diğer yarışlarda da devam eder.
• ORHAN AVCIOĞLU : Kendi sınıfımızda birinci olduk, kusursuz bir yarış geçirdik. Otomobilimizle elimizden gelenin en iyisini yaptığımıza inanıyoruz.
• HAKKI AĞAOĞLU: Sınıfımızda 3.olduk. Etaplar çok hızlıydı, son geçişte zemin çok bozulduğu için iki kez spin attık ve bu nedenle çok zaman kaybettik. Podyumda bitirdiğimiz için çok mutluyuz.
• TODOR SLAVOV : Güzel bir yarıştı, Bulgaristan’a benzeyen etaplar olduğu için çok zorlanmadık. Burada olduğumuz için çok mutluyuz, davet ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Balkan Ralli Şampiyonası’nı takip edeceğiz. Burada aldığımız ikincilik puanından mutluyuz.
• ANTON TITOV : Yarıştan gayet memnun kaldık. Üçüncü etap birden fazla karakter barındırıyordu ve çok güzel bir etaptı. Yarışın genelini de çok beğendiğimi söyleyebilirim.
• BUĞRA BANAZ : Bu yarış benim için bir avantajdı ve bu avantajı en iyi şekilde kullandığımı düşünüyorum. 11 yarış sonrasında ilk kez genel klasmanda ilk 10’a girdiğim için mutluyum.
YARIŞ SONRASI HISTORIC PİLOT YORUMLARI
• ENGİN KAP : Çok keyifli bir yarış oldu. Bu güzel yarışı düzenleyen ESOK yöneticilerine çok teşekkür ederiz.
• KEMAL GAMGAM : Çok güzel bir yarıştı. Kategori 1’de birinci genel klasmanda da ikinci olduk. Kategori 1’in dez avantajı motorunun küçük hacimli ve güçsüz olması. Bu da asfalt rallilerde çok öne çıkıyor. Önümüzdeki toprak yarışlarda daha iyi dereceler alacağımızı umuyorum.
• HAYDAR GÜÇLÜ : Önümüzdeki rakiplerimizden birisi abandone olunca genel klasmanda üçüncü olduk. Sınıfımızı da ikinci tamamladığımız için mutluyuz.
TOSFED KUPASI KATEGORİ BİRİNCİLERİ
• MELİH TARHAN: Yarışa başlamadan önce hedefimiz, kategori 1’de birincilikti. Bu yüzden yarışa hızlı başladık ve ilk loop sonunda rakibimizle 1 dk. fark olduğunu gördük ve daha rahat bir şekilde devam ettik. Bu farkı kollayarak son etapları geçerek kategorimizi birinci tamamladık.
• YÜKSEL ÖZGÜR : İlk etabı güzel geçtik. Kızımla katıldığım ilk yarıştı ve kızım 5. etapta notları kaçırdı. 6. Etapta debriyaj telimiz koptu, etabı bitirdik fakat normal etabı da debriyajsız bir şekilde tamamlamak zorunda kaldık. Tüm bu sorunlara rağmen kategorimizde birinci olarak podyuma geldik.
• HAKAN ERTARMAN: Yarış çok güzel geçti fakat son loopda yol çok mıcırlanmıştı. Tek şikayetimiz yolun mıcırlı olması ve benzinlikten aldığımız benzinde sıkıntı olmasıydı. Buna rağmen kendi kategorimizde 1. olduğumuz için mutluyuz
• ORÇUN NURAL: Eskişehir’de stratejik yarıştık ve önümüzdeki rakiplerimizin hata yapmasını bekledik. Çok hızlı olmasak da kategorimizde üçüncü kez birinci olmayı başardık.

Yukarıdaki haber www.esok.ogr.tr adresinden alınmıştır:

Sosyal medyada paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir