8 Yıl Aradan Sonra Türk’e Yakışır Bir Geri Dönüş: RALLY OF TURKEY 2018

İlk olarak 2003 yılında Türk topraklarıyla tanışan Dünya Ralli Şampiyonası 2011’de sonuncusu yapıldıktan sonra gelmemişti. Ta ki 2018 ayının Eylül ayına kadar. Serkan Yazıcı başkanlığındaki genç ve dinamik federasyon yönetiminin üstün çabalarıyla dünya çapındaki organizasyon ülkemize geri döndü.

Yarışa gelecek olursak; ralli resmi olarak Perşembe günü Marmaris merkezde yapılan Super Special Full Speed Turkey etabı ile başladı.

Cuma günü ise Çetibeli-1 etabı ile toprak üzerinde dans başladı. Bu etabı sürpriz bir şekilde Citroen’in İrlandalı pilotu Craig Breen’in birinciliği ile sonuçlandı. Gün içinde Ula-1 ce Çiçekli-1 etapları ile Hyundai’ler kendilerine geldiler ve ilk bacakta iki etap birinciliği çıkardılar. İlk gün aynı etaplar ikinci kez geçilirken bu sefer sahneye M-Sport pilotu şampiyon Sebastien Ogier ve Toyota Gazoo Racing pilotu Ott Tanak çıktı ve biz de buradayız diyerek birer etap birinciliği de onlar aldı. Böylece Rally of Turkey müthiş bir ralli olacağını ilk günden belli etti.

Cumartesi müthiş bilinmezliklere gebe idi. SS 8 Yeşilbelde-1 de açılışı Ogier yaptı. Hyundai pilotu Thierry Neuville ise süspansiyonunu kırdığı için vakit kaybetti. SS-9 Datça-1 de Hyundai’nin Norveçli pilotu Andreas Mikkelsen etap birinciliğini aldı. Bu sefer süspansiyonu kırılan Ogier’di. Böylece iki şampiyona rakibinin de süspansiyon hasarları çok değerli puanları kaçıracakları anlamına geliyordu. Fakat SS 10 İçmeler-1 de Ogier kırık süspansiyonuna rağmen en iyi zamanı yaptı ve aynı zamanda iyi bir mekaniker olduğunu ispatladı. Fakat kırık süspansiyonu tamir etmek zaman kontrol noktasına 6 dakika geç kalmak demekti ve bu da 60 saniye ceza süresi demekti.

Pazar günkü etaplar müthiş manzaralar ve M-Sport ve Hyundai takımlarının rekabeti eşliğinde geçti. Toyota pilotu Ott Tanak SS 11 ve SS 13 de en iyi zamanları yaparak genel klasman liderliğini pekiştirdi ve dramatik Türkiye ayağını kazanmış oldu. İkinciliği Finlandiyalı takım arkadaşı Jari Matti Latvala alırken kürsünün son basamağında Hyundai’nin Yeni Zellandalı pilotu Hayden Paddon işgal etti.

Biz Ne Yaptık?
Biz bu yarışa bir etap güvenlik sorumlusu, üç masa gözetmeni ve üç izleyici olarak katıldık. Haber, fotoğraf ve videolar ekibimizden Tuna GEREDELİOĞLU’na aittir. Tüm hakları saklıdır.

Sosyal medyada paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir