Tosfed Gözetmen Eğitimleri 2017 (Ankara 26 Mart Pazar)

Bu yıl da otomobil sporlarına yeni hakem (gözetmen) arkadaşlar katılacak. Biz ekip olarak 2006 yılında bu yana federasyona bağlı olarak görev alan gözetmenler olarak otomobil sporlarının hemen hemen tüm branşlarında görev aldık. Görev almaya da devam ediyoruz. Her sene olduğu gibi bu yıl da hem eski gözetmenler terfi eğitimi ve sınavına katılacak, hem de yeni gözetmenler eğitim alıp sınava girecekler. Sınavda başarılı olan kişiler de 2017 itibariyle bizimle birlikte dağda, pistte, yağmurda, çamurda otomobillerle bir arada olup, sevdiği sporun içinde olup ülkemizdeki otomobil sporlarının gelişmesine katkıda bulunup, aynı zamanda da kendilerini geliştirecekler. Biz de 26 Mart pazar günü yapılacak olan bu eğitim seminerinde sizlerle tanışmak için çalışmalara başladık.  Seminerin düzenleneceği Kuşcağız Aile ve Yaşam Merkezi’ne otobüsle gelmek için 252-Atapark Kuşcağız Kızılay Ulus otobüsünü kullanabilirsiniz. GoogleMaps için tıklayınız… Sizlere küçük bir sürprizimiz olacak. Pistte yarışmak ister misiniz?

Aşağıdaki bilgiler Ankara Gözetmen Kurulu (AGK) tarafından yayınlanan resim bilgilerdir. Bunları detaylı olarak okuyunuz:

“TOSFED LİSANSLI GÖZETMEN OLMA FIRSATI!

YER: KUŞCAĞIZ AİLE YAŞAM MERKEZİ/KEÇİÖREN

11:00 GÖZETMEN TERFİ EĞİTİMİ (D,C,B ve A lisans gözetmenler içindir.)

14:00 YENİ ADAY GÖZETMEN EĞİTİMİ

Herkese Merhaba,

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından her yıl düzenlenen gözetmen eğitim seminerleri başladı!

2017 sezonunda otomobil sporlarına ilk defa adım atacak gözetmen adayları için düzenlenen ‘Yeni Gözetmen Eğitim Semineri’ Ankara’da 26 Mart Pazar günü saat 14:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

KATILIM ÜCRETSİZDİR!

Eğitime katılmak isteyenlerin yukarıda belirtilen yer ve saatte hazır bulunmaları gerekmektedir.

2017 sezonu yeni gözetmen olarak görev alabilmek için aşağıdaki şartlar gereklidir:
* 18 yaşından küçük olmamak
* Düzenlenecek eğitimlerde başarılı olmak
* TOSFED tarafından bir defada altı ay veya daha uzun süreli hak mahrumiyeti ya da yarışmalardan men cezası almamış olmak
* Yabancı uyruklu kişilerin, ikamet izni olması.

26 Mart 2017 günü seminer programı şu şekildedir:

PROGRAM

26 Mart 2017

11.00 – Gözetmen Terfi Semineri

14:00 – Yeni Gözetmen Kayıtları
14:30 – Yeni Gözetmen Eğitim Sunumu
17:00- Kapanış

Otomobil Sporlarına gönül veren ve bu sporun içerisinde görev alıp heyecanı daha yakından yaşamak isteyen herkesi 2017 Yılı Yeni Gözetmen Eğitim Seminerine bekliyoruz.

SORULARLA GÖZETMEN
Gözetmen kimdir?

Gözetmenler, motorsporları organizasyonunun temel taşıdır. Yapılan yarışın büyüklüğüne göre, bir yarışmada 20 ile 1300 arasında görevli çalışabilir ve bu görevlilerin büyük çoğunluğunu da gözetmenler oluşturur.Gözetmen bir yarışmada, yarışmanın kurallara uygun yapılmasını sağlayan, yarışanları idare eden ve aralarındaki farkları ortaya çıkararak değerlendirme yapabilen kişilerdir. Gözetmenler, karar merci değildirler. Yani futboldaki hakemler gibi, sporcuları doğrudan cezalandıramaz veya yarışmanın sonucunu etkileyecek bir karar alamazlar. Ancak gözetmen raporlarına bağlı olarak, Komiserler Kurulu tarafından verilen kararlarla, yüz binlerce dolar harcayan bir takımın yarıştan veya şampiyonadan atılmasına varan sonuçlara ulaşılabilir.

Gözetmen ne iş yapar?
Gözetmenler, zaman tutma, pist yarışlarında bayrak kullanımı, rallilerde zaman karnesi yazılması, startın verilmesi, finiş ile yarışın bitirilmesi ve en önemlisi, sportif açıdan yarışın güvenliğinin sağlanması gibi görevler yaparlar.Gözetmenler, ilgili branşa bağlı olarak, görev alanlarındaki her türlü sportif olay hakkında rapor tutarlar, bu raporlar ve yaptıkları tespitleri sorumlu oldukları Yarışma Direktörüne bildirirler. Gözetmenler, yarış esnasında, öncelikle kendilerinden sorumlu olan Baş gözetmene, sonra da Direktör veya Direktör Yardımcısına bağlı olarak çalışırlar.

Gözetmenlik Eğitimine kimler katılabilir?
En az lise mezunu olmak, 18 yaşından küçük olmamak, Düzenlenen kurslarda başarılı olmak,TOSFED tarafından bir defada altı ay veya daha fazla hak mahrumiyeti veya yarışmalardan men cezası almamış olmak, Yabancı uyruklu kişilerin, ikamet izni olması,Faal sporcu, takım yöneticisi veya yarış servis görevlisi olmamak

Bu koşulları sağlayan bütün kişiler federasyonda gözetmenlik yapabilirler. Ayrıca 26 Mart pazar günü yapılacak olan eğitime gelerek gözetmen olabilirsiniz(Gelmeden önce önkayıt yapmanız önerilir). Eğitim sonunda yapılan sınavlarda o gün eğitimde anlatılan konular hakkında test sınavı yapılmaktadır.

Yarışlarda gözetmenlik yapabilmek için nasıl bir yol izleniyor?
Federasyon tarafından gelen atama sayısına göre Federasyona bağlı çalışan il gözetmen kurulları yarış kayıtları açarlar.Yarışa kayıt yaptıran gözetmenlerin ataması gözetmen kurulları tarafından yapılır.Daha sonra size sadece çantanızı hazırlayıp yarışa gitmek kalır.

Her yarışa gelmek zorunda mıyız?
Yarışlar gelip gelmemek tamamen sizin inisitiyafinizdedir. Resmî olarak yarışa kayıt yapmadığınız sürece yarışlarda görev alma zorunluluğunuz yoktur.

Yarışa giderken masraflarımız kim tarafından karşılanıyor?
Her türlü yarışmada Gözetmenlerin transferleri, konaklamaları ve yiyecekleri organizatör kulüp tarafından karşılanır.Yani cebinizden tek kuruş ücret çıkmamaktadır.

Gözetmen ücretleri Ne kadardır?
Gözemenlere lisansa göre günlük harcırah ödenir

Sezon süresi ne kadar ve kaç yarış yapılıyor?
Otomobil sporları sezonu yaklaşık olarak 8 ay sürmektedir.(MART-EKİM)Gözetmenler yaklaşık olarak sezonda 20 yarışta görev alabilmektedirler.

Biz de yarışlara yarışmacı olarak katılabilir miyiz?
Gözetmenlerin böyle bir imkanı bulunmamaktadır.Futbol hakemlerinin “beni oyuna alın bir iki gol bende atayım.” Gibi sözler söylemesinin bir imkanı bulunmadığı gibi bizim sporumuzda da gözetmenlerimizin bu imkanı bulunmamaktadır.Gözetmen olarak yaşayacağınız heyecanın sizlere yetip artacağı düşüncesindeyiz”.

Sosyal medyada paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.