SimRacersTR Avrupa Yarışı (Fransa-Türkiye)

Ayak Takımı; sanal ortamlarda da yarışlara katılıyor ve her türlü otomobil sporları mücadelesini takip ediyor ve kendi de dahil oluyor. Bu konuda ekibimizden Tuna GEREDELİOĞLU uzun zamandır araştırmalar yapıyor ve yarışlara da katılıyor. Bu arada sanal ortamlarda yapılan yarışlara, bizim gerçek yarışlarımıza da katılan bir çok arkadaşımız da bulunuyor.

11 Ocak tarihinde http://www.team-gtr3.fr sitesinden Laurent isimli bir arkadaş, SimRacersTr (SRTR) forumuna gelerek kendisini tanıttı ve Fransız’larla Türk’ler arasında 2 saatlik bir endurance yarışı teklif etti. Pist seçimini de SRTR’ye bıraktı…

SRTR yöneticileri de bu çağrıya adeta ”Challenge Accepted” demişler ve Avustralya’nın Bathurst şehrinde bulunan Mount Panorama pistini seçerek üyelerini de bu milli mücadelede göreve çağırmışlardı 😉

Bu çağrıya kayıtsız kalamayan pilotumuz Tuna’da yarışa, gürültülü Chevrolet Corvette Z06.R GT3 ve 46 kapı numarasıyla katıldı.

Ve nihayet 25 Şubat akşamı; 3 hafta boyunca antrenman modunda olan server, yarış moduna geçti. Hazırlıklar tamamlandı son kez setuplar gözden geçirildi. Taktikler üzerinde son kritikler yapıldıktan sonra ‘selam’ şifresiyle sunucuya girildi.

Daha önce böyle bir pistte bu kadar uzun yarışmamış pilotumuz Tuna için yeni bir deneyim olacaktı. Gerisini kendinden dinleyelim:

”Saat 21:00dan itibaren diğer SRTR pilotlarıyla beraber sunucuda toplanmaya başladık. Antrenmanlarda daha çok pit stop ve yakıt ikmali üzerinde duruldu. Tek pit stopun yeteceği öngörülüyordu. Ardından sıralamalara geçildi. 02:05.63 lük derecemle 16. sırayı aldım. Start rolling olacağından ve pistin dar olması nedeniyle başlangıçta sakin kalmaya odaklandım. Fakat ön tarafta bazı pilotların spin ve kazaları sayesinde bir kaç sıra kazandım. Sonrasında ayıp olmasın diyerek bir kaç spin atıp kaza yaparak 25. sıraya kadar geriledim. Aracıma da hasar vermiştim. Bu bölümden sonra konsantrasyonumu tekrar toplayarak sadece stabil sürmeye odaklandım. Bu arada SRTR pilotları da maalesef çeşitli sebeplerden yarış dışı kalıyorlardı. Tekrar kaybettiğim sıraları alıp otomobili pist üzerinde tutmaya çalışırken pit stop zamanının geldiğini fark ettim. Bu arada yarışta 1 saati devirmiştik. Pit stop sonrası en öndeki Türk pilot bendim. Team speakten pilotlarımızın kıymetli destekleri ve tezahüratlarıyla yarışa saldırdım. 12. çıktığım pitten 1 tur sonra 11 sonraki turda da 10. sırayı aldım. 9. pilotla aramdaki fark 1 dakikadan fazla olduğu için sadece arkamdaki pilotla farkın kapanmamasına dikkat ettim. Yarış sonuna kadar pozisyonumu korumayı başardım. Son turda bir pilotun diskalifiye olmasıyla yarışı 9. olarak tamamladım. ”

Yarışın sonunu sadece 5 Türk pilotun görebildiği bu mücadeleye katılan bütün pilotları tebrik ediyoruz. Sonraki yarışlarda pilotlarımızdan daha iyi dereceler beklediğimizi de belirtelim. Forumdan gelen bilgilere göre şimdiden bir rövanş sözü alınmış gibi…

STRT kurucusu Sayın Mehmet ERDEM’in sunumu ile; sıralama turları ve yarışın canlı yayın görüntülerini izlemek için:

Sosyal medyada paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.